Minikin minimaja lugu

Vanarahva tarkus ütleb, et esimene maja ehita vaenlasele, teine sõbrale ja kolmas endale.

Arhitekt Mari Hunt kirjeldab hoone sündi: “Ma tegin risti-vastupidi. Esimese maja ehitasin 2018. aastal endale, tegin läbi kõik head ja vead ning sain aru, mis toimib ja mis mitte. Samal ajal hakkasin juba disainima maja oma sõbrale: kümmekond ruutmeetrit suurem, teise sissepääsu asukoha ja suurema poolkorrusega."

Teine versioon ehk sõbra maja ehitati valmis tehases ja viidi krundile kahes osas. Muudetud said sanitaarruumide plaanilahendus, esimese korruse nurgaaken sai kamina, teine korrus suure vintskapi ja eraldi magamislavatsi.

Kolmas maja sündis aga tänu eriti entusiastlikule kliendile, kelle usk Minikini mudeli toimimisse oli nii suur, et tõukas meid arendama eelmiste versioonide plusside põhjal veel paremat lahendust. Sündis Minikini kolmas versioon – mõnus väike pooleteist-korruseline maja männimetsa sees. Protsessi oli kaasatud ka sisearhitekt Ines Haak, kelle materjalitunnetus ning nutikad ideed andsid tervikule veel parema tulemuse.”

2018
Minikin esimene versioon
2020
Minikin teine versioon
2023
Minikin kolmas versioon

Hoone on kavandatud kuni 20 m2 suuruse ehitisealuse pindalaga. Nii väikese pinna disainimisel on arhitektuur ja sisearhitektuur hästi läbipõimunud. Projekteerimine käib nii seest-välja kui väljast-sisse: hoone üldmõõtude aluseks on kõik olulised siseruumis paiknevate funktsioonide suurused. Millimeetri täpsusega on paika pandud köögimööbel, sissepääs, tualettruum ja trepi asukoht. Hoone esimesel korrusel on ca 17 m2 kasulikku pinda, seal on kõrge laega suur eluruum koos kööginiššiga, madalamas osas tualettruum koos kraanikausi, dušši ja pesumasinaga ning isegi walk-in garderoob. Elutoas on mõnus nurgakamin, kus on korraga võimalik nautida nii elavat tuld kui õues olevaid mände ja mustikapõõsaid. Nii saab õueruumist tänu suurtele klaaspindadele toa pikendus. Teisel korrusel asub 1.6m lai magamislavats, milleni viib lehtmetallist avatud trepp.


Teise elutoana toimib maja ees olev suur terrass. Soojal ajal saab väliruumis diivanil puhata või väliköögis askeldada. Hoone fassaad, kui ka terrass, on termotöödeldud männist, kasutusel on peenikeste raamidega alumiiniumist avatäited. Hoone asetamisel maastikku tuli olla hästi ettevaatlik, soov oli alles jätta kõik olemasolevad väärtuslikud männipuud ning paigutada hoone täpselt nende vahele.